Year by Year

npec2Please check back as we highlight each year , who played ! , results ! statistics and more….

Click year (in bold) for more Details:

eg: 2014

 

News

1907/1922

Pre_NPC

1923/75

NPC

1976/2005

Heartland

2006/2019

No First class matches played in 1936-1939-1941-1942-1943-1944-1945

#1921 East Coast Rugby Union formally recognized

^ 1923 East Coast begin their First Class Matches

1906
1908
1910
1912
1913
1914
1915
1916
1917
1918
1919
1920
1936
1939

No Rugby During WW2 1941-42-43-44-45

1946 1951
1953 1954
1969
1970
1971
1972
1973
1974
1975
1976
1977
1978
1979
1980
1981
1982
1983
1984
1985
1986
1987
1988
1989
1990
1991
1992
1993
1994
1995
1996
1997
1998
1999
2000
2001
2002
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009 2010 2011 2012
2017
2018
2020
2021
Union Records ( As at February 2020 )
Highest Attendance
4,000
v Poverty Bay (Div3 final), 1999
Most Appearances
115
E.M.Waitoa, 1979-2006
Most Points
406
E.J.Manuel, 1985-98
Most Tries
24
J.R.Kuruangi, 1979-96
Most Points in a Season
145
M.R.Flutey, 2000
Most Tries in a Season
9
S.Vorenasu, 2011
Most.Conversions.in.a.Season
20
M.R.Flutey,2001
    J.R.Semple, 2012
Most Penalties in a Season
30
M.R.Flutey, 2000
Most.Dropped.Goals.in.a.Season
3
M.R.Flutey, 2000
Most Points in a Match
22
V.P.Taingahue v Buller, 1999
Most Tries in a Match
3
W.Peachy v Bush, 1954
    T.M.Reedy v Horowhenua, 1958
    J.R.Kuruangi, v West Coast, 1992
    J.Higgins v Poverty Bay , 1993
    M.Vere v Buller ,1999
    T.W.Delamere v Horowhenua Kapiti, 2000
    F.Haerewa v Poverty Bay, 2012
    S.P.Destounis v Poverty Bay, 2016
Most Conversions in a Match
8
V.P.Taingahue v Buller, 1999
Most Penalty Goals in a Match
7
M.R.Flutey, v Nelson Bays, 2000
Highest.Team.Score
74
v Buller, 1999
Record Victory (Pts Ahead)
69
72-03 v West Coast, 1992
Highest Score Conceded
116
v North Otago, 2010
Record Defeat (Pts Behind)
113
03-116 v North Otago, 2010

2020 Fixtures:

2020 Fixtures

Sat 12 Sep 12:00 A Representative (non-1st class) Hawkes Bay Development Ngati Porou East Coast 85 - 24
Sat 19 Sep 14:30 A Anaru Skip Paenga Memorial Poverty Bay Ngati Porou East Coast 34 - 31
Sat 26 Sep 14:30 H PJ Sayers Cup Poverty Bay Ngati Porou East Coast 16 - 42
Sat 03 Oct 14:30 H Representative King Country Ngati Porou East Coast 22 - 34
Sat 17 Oct 14:30 H Representative (non-1st class) Northland Development XV Ngati Porou East Coast 19 - 43

TBA – The 2020 Heartland Season has been postponed due to Covid-19


Table Below : Opposition team totals are their totals 
(IE: their wins are EAST COAST losses ; their losses are EAST COAST wins.)

East Coast’s first full first class game was on June 2nd 1923 losing 18-19 against Poverty Bay at Tokomaru Bay 

TABLE - HEAD 2 HEAD YEAR BY YEAR – 1923/2019

P W D L PF PA PD
1 Ngāti Porou East Coast 659 142 17 500 8440 19098 -10658
2 Poverty Bay 169 125 5 39 3893 1928 1965
3 Thames Valley 46 28 4 14 1120 655 465
4 Horowhenua-Kapiti 40 23 1 16 956 590 366
5 King Country 34 31 0 3 1251 444 807
6 Bay of Plenty 34 27 2 5 996 313 683
7 North Otago 31 22 1 8 1084 548 536
8 Buller 29 21 0 8 785 529 256
9 Hawkes Bay 29 28 0 1 1069 252 817
10 West Coast 29 15 0 14 671 619 52
11 Wanganui 29 26 0 3 1198 313 885
12 Mid Canterbury 20 15 0 5 701 358 343
13 Wairarapa Bush 19 15 0 4 543 255 288
14 South Canterbury 16 13 0 3 558 199 359
15 Nelson Bays 15 13 0 2 425 167 258
16 Auckland XV 13 12 0 1 400 96 304
17 Marlborough 12 10 0 2 453 238 215
18 Waikato RU 11 11 0 0 407 65 342
19 Counties Manukau 11 9 1 1 476 117 359
20 Manawatu 10 8 1 1 258 120 138
21 Bush RU 7 2 0 5 68 96 -28
22 Taranaki 7 6 0 1 329 19 310
23 Wairarapa RFU 6 5 0 1 128 57 71
24 North Auckland 5 5 0 0 146 47 99
25 NZ Maori 3 3 0 0 96 26 70
26 Eastern Bay of Plenty (EBOP) 3 1 1 1 58 80 -22
27 Auckland 3 3 0 0 208 9 199
28 Hawkes Bay XV 3 2 0 1 55 35 20
29 Canterbury 2 2 0 0 63 17 46
30 Tonga 2 2 0 0 75 25 50
31 NZ Juniors 2 2 0 0 95 6 89
32 Wellington 2 2 0 0 58 11 47
33 NSW Country 2 1 0 1 30 26 4
34 NZ Combined Services 2 2 0 0 63 22 41
35 Waikato B 1 1 0 0 33 6 27
36 Victoria (Aus) 1 0 1 0 6 6 0
37 North Harbour 1 1 0 0 37 4 33
38 Centurions 1 1 0 0 26 6 20
39 Otago 1 1 0 0 91 10 81
40 Fiji 1 1 0 0 62 6 56
41 Cook Islands 1 0 0 1 17 20 -3
42 PlaceholderOlympians Club 1 1 0 0 22 14 8
43 Waikato XV 1 1 0 0 22 9 13
44 Australia 1 1 0 0 28 3 25
45 Wellington XV 1 1 0 0 17 13 4
46 NZ Colts 1 1 0 0 7 0 7
47 BoP Māori 1 0 0 1 14 61 -47
48 Northland Development XV 0 0 0 0 0 0 0
49 Hawkes Bay Development 0 0 0 0 0 0 0

All Results:

+ Heartland Championship  (NPC 2006-2019)

2019 Results

Sat 12 Oct 14:30 H Heartland Championship North Otago 29 - 61
Sat 05 Oct 14:30 A Heartland Championship Poverty Bay 24 - 20
Sat 28 Sep 14:30 H Heartland Championship West Coast 19 - 21
Sat 21 Sep 14:30 A Heartland Championship Wanganui 67 - 24
Sat 14 Sep 14:30 H Heartland Championship King Country 12 - 27
Sat 07 Sep 13:00 A Heartland Championship Thames Valley 43 - 15
Sat 31 Aug 14:30 H Heartland Championship Mid Canterbury 15 - 22
Sat 24 Aug 14:30 A Heartland Championship Buller 54 - 19
Sat 10 Aug 13:00 A Pre-Season BoP Māori 14 - 61
Sat 03 Aug 14:00 A Pre-Season Eastern Bay of Plenty (EBOP) 26 - 19
Sat 01 Jun 13:00 H PJ Sayers Cup Poverty Bay 17 - 29


2018 Results

Sat 13 Oct 14:00 A Heartland Championship West Coast 62 - 26
Sat 06 Oct 14:30 H Heartland Championship Wanganui 10 - 56
Sat 29 Sep 14:30 A Heartland Championship Mid Canterbury 56 - 07
Sat 22 Sep 14:30 H Heartland Championship Poverty Bay 19 - 26
Sat 15 Sep 14:30 A Heartland Championship South Canterbury 100 - 07
Sat 08 Sep 14:30 H Heartland Championship Wairarapa Bush 05 - 26
Sat 01 Sep 14:30 H Heartland Championship Horowhenua-Kapiti 08 - 46
Sat 25 Aug 14:30 A Heartland Championship King Country 75 - 17
Sat 18 Aug 14:00 H Pre-Season Eastern Bay of Plenty (EBOP) 46 - 17
Sat 11 Aug 14:00 A Pre-Season Thames Valley 59 - 14
Sat 02 Jun 14:30 H Pre-Season Poverty Bay 18 - 58


2017 Results

Sat 14 Oct 14:30 H Heartland Championship South Canterbury 07 - 45
Sat 07 Oct 14:00 A Heartland Championship North Otago 57 - 14
Sat 30 Sep 14:30 H Heartland Championship Buller 17 - 54
Sat 23 Sep 14:30 A Heartland Championship Horowhenua-Kapiti 52 - 03
Sat 16 Sep 14:30 A Heartland Championship Poverty Bay 35 - 15
Sat 09 Sep 12:00 H Heartland Championship West Coast 19 - 32
Sat 02 Sep 14:30 A Heartland Championship Wairarapa Bush 36 - 10
Sat 26 Aug 14:30 H Heartland Championship Thames Valley 13 - 42
Sat 12 Aug 13:30 A Pre-Season Eastern Bay of Plenty (EBOP) 15 - 15
Sat 03 Jun 14:30 A Anaru Skip Paenga Memorial Poverty Bay 38 - 23


2016 Results

Sat 15 Oct 14:30 A Heartland Championship Wairarapa Bush 44 - 22
Sat 08 Oct 14:30 H Heartland Championship King Country 24 - 72
Sat 01 Oct 14:30 H Heartland Championship Mid Canterbury 22 - 76
Sat 24 Sep 14:30 A Heartland Championship Buller 54 - 22
Sat 17 Sep 14:30 H Heartland Championship North Otago 08 - 48
Sat 10 Sep 14:30 A Heartland Championship West Coast 36 - 30
Sat 03 Sep 14:30 H Heartland Championship Wanganui 08 - 74
Sat 27 Aug 14:30 A Heartland Championship Poverty Bay 54 - 30
Sat 04 Jun 14:30 H PJ Sayers Cup Poverty Bay 26 - 8


2015 Results

Sat 10 Oct 14:30 A Heartland Championship King Country 60 - 14
Sat 03 Oct 14:30 H Heartland Championship Wairarapa Bush 05 - 45
Sat 26 Sep 14:30 H Heartland Championship West Coast 10 - 22
Sat 19 Sep 14:30 A Heartland Championship Mid Canterbury 50 - 32
Sat 12 Sep 14:30 H Heartland Championship Horowhenua-Kapiti 20 - 24
Sat 05 Sep 14:30 A Heartland Championship Thames Valley 50 - 13
Sat 29 Aug 20:32 A Heartland Championship South Canterbury 57 - 05
Sat 22 Aug 14:30 H Heartland Championship Poverty Bay 15 - 60
Sat 30 May 14:30 A Anaru Skip Paenga Memorial Poverty Bay 26 - 20


2014 Results

Sat 31 May 14:30 H PJ Sayers Cup Poverty Bay 12 - 28
Sat 23 Aug 14:30 A Heartland Championship Poverty Bay 52 - 12
Sat 30 Aug 14:30 H Heartland Championship Buller 06 - 67
Sat 06 Sep 14:30 A Heartland Championship Horowhenua-Kapiti 37 - 10
Sat 13 Sep 14:30 H Heartland Championship Thames Valley 08 - 21
Sat 20 Sep 14:30 A Heartland Championship Wanganui 44 - 07
Sat 27 Sep 14:30 H Heartland Championship Mid Canterbury 12 - 67
Sat 04 Oct 14:30 H Heartland Championship King Country 07 - 34
Sat 11 Oct 14:30 A Heartland Championship North Otago 45 - 05


2013 Results

Tue 30 Jul 14:30 H Ranfurly Shield Waikato RU 10 - 63
Sat 24 Aug 14:30 H Heartland Championship Horowhenua-Kapiti 25 - 24
Sat 31 Aug 14:30 A Heartland Championship King Country 24 - 13
Sat 07 Sep 14:30 H Heartland Championship North Otago 23 - 25
Sat 14 Sep 14:30 A Heartland Championship Buller 28 - 12
Sat 21 Sep 14:30 A Heartland Championship West Coast 15 - 11
Sat 28 Sep 14:30 H Heartland Championship Poverty Bay 22 - 18
Sat 05 Oct 14:30 A Heartland Championship Wairarapa Bush 44 - 31
Sat 12 Oct 14:30 H Heartland Championship South Canterbury 36 - 47


2012 Results

Sat 02 Jun 14:30 H PJ Sayers Cup Poverty Bay 27 - 42
Sat 25 Aug 14:30 H Heartland Championship West Coast 23 - 16
Sat 01 Sep 14:30 A Heartland Championship South Canterbury 37 - 09
Sat 08 Sep 14:30 H Heartland Championship Buller 20 - 18
Sat 15 Sep 14:30 A Heartland Championship Mid Canterbury 13 - 20
Sat 22 Sep 14:30 H Heartland Championship Wanganui 25 - 17
Sat 29 Sep 14:30 A Heartland Championship Thames Valley 38 - 53
Sat 06 Oct 14:30 H Heartland Championship King Country 56 - 24
Sat 13 Oct 14:30 A Heartland Championship Poverty Bay 14 - 24
Sat 20 Oct 14:30 H Heartland Championship (S/F) Meads Cup North Otago 26 - 15
Sat 27 Oct 14:30 H Heartland Championship - Final Meads Cup Wanganui 29 - 27


2011 Results

Sat 04 Jun 14:30 A Pre-Season Poverty Bay 34 - 16
Sat 06 Aug 14:30 H Heartland Championship Mid Canterbury 15 - 13
Sat 13 Aug 14:30 A Heartland Championship West Coast 15 - 20
Sat 20 Aug 14:30 A Heartland Championship North Otago 52 - 17
Sat 27 Aug 14:30 A Heartland Championship Buller 34 - 08
Sat 03 Sep 14:30 H Heartland Championship Wairarapa Bush 33 - 13
Sat 10 Sep 14:30 H Heartland Championship Thames Valley 31 - 26
Sat 17 Sep 14:30 H Heartland Championship Poverty Bay 30 - 29
Sat 24 Sep 14:30 A Heartland Championship Horowhenua-Kapiti 16 - 35
Sat 01 Oct 14:30 A S/F Meads Cup North Otago 17 - 23
Sat 08 Oct 14:30 A Final Meads Cup Wanganui 30 - 10


2010 Results

Sat 05 Jun 14:30 H Pre-Season Poverty Bay 03 - 24
Sat 07 Aug 14:30 H Pre-Season King Country 22 - 27
Sat 28 Aug 14:30 H Heartland Championship North Otago 03 - 116
Sat 04 Sep 14:30 A Heartland Championship Poverty Bay 71 - 03
Sat 11 Sep 14:30 H Heartland Championship Buller 07 - 18
Sat 18 Sep 14:30 A Heartland Championship Wairarapa Bush 33 - 14
Sat 25 Sep 14:30 A Heartland Championship Mid Canterbury 39 - 17
Sat 02 Oct 14:30 A Heartland Championship King Country 45 - 09
Sat 09 Oct 14:30 A Heartland Championship West Coast 33 - 18
Sat 16 Oct 14:30 H Heartland Championship Horowhenua-Kapiti 25 - 28


2009 Results

Sat 30 May 14:30 A Pre-Season Poverty Bay 03 - 46
Sat 29 Aug 14:30 A Heartland Championship Wanganui 16 - 06
Sat 05 Sep 14:30 A Heartland Championship Buller 47 - 09
Sat 12 Sep 14:30 H Heartland Championship Wairarapa Bush 10 - 33
Sat 19 Sep 14:30 A Heartland Championship West Coast 34 - 21
Sat 26 Sep 14:30 H Lochore Cup Horowhenua-Kapiti 03 - 44
Sat 03 Oct 14:30 A Lochore Cup North Otago 63 - 08
Sat 10 Oct 14:30 A Lochore Cup Thames Valley 10 - 16
Sat 17 Oct 14:30 H Lochore Cup King Country 14 - 60


2008 Results

Sat 23 Aug 14:30 A Heartland Championship Wanganui 71 - 06
Sat 30 Aug 14:30 A Heartland Championship King Country 32 - 03
Sat 06 Sep 14:30 H Heartland Championship Thames Valley 03 - 20
Sat 13 Sep 14:30 A Heartland Championship Mid Canterbury 52 - 03
Sat 20 Sep 14:30 H Heartland Championship Poverty Bay 00 - 43
Sat 27 Sep 14:30 A Heartland Championship Horowhenua-Kapiti 73 - 07
Sat 04 Oct 14:30 H Heartland Championship South Canterbury 05 - 46
Sat 11 Oct 14:30 A Heartland Championship Wairarapa Bush 67 - 23


2007 Results

Mon 04 Jun 14:30 A Pre-Season Poverty Bay 56 - 00
Sat 18 Aug 14:30 A Heartland Championship Wanganui 28 - 00
Sat 25 Aug 14:30 A Heartland Championship South Canterbury 09 - 05
Sat 01 Sep 14:30 H Heartland Championship Buller 07 - 38
Sat 08 Sep 14:30 A Heartland Championship North Otago 38 - 05
Sat 15 Sep 14:30 H Heartland Championship Poverty Bay 24 - 33
Sat 22 Sep 14:30 A Lochore Cup West Coast 29 - 15
Sat 29 Sep 14:30 H Lochore Cup Horowhenua-Kapiti 31 - 22
Sat 06 Oct 14:30 A Lochore Cup Thames Valley 13 - 43


2006 Results

Mon 05 Jun 14:30 H Pre-Season Poverty Bay 10 - 24
Wed 05 Jul 14:30 A Pre-Season King Country 10 - 47
Sat 19 Aug 14:30 H Heartland Championship Mid Canterbury 07 - 25
Sat 26 Aug 14:30 A Heartland Championship Buller 20 - 18
Sat 02 Sep 14:30 H Heartland Championship Wairarapa Bush 06 - 10
Sat 09 Sep 14:30 H Heartland Championship West Coast 22 - 20
Sat 16 Sep 14:30 A Heartland Championship North Otago 50 - 12
Sat 23 Sep 14:30 A Lochore Cup Poverty Bay 33 - 15
Sat 30 Sep 14:30 H Lochore Cup Thames Valley 17 - 40
Sat 07 Oct 14:30 A Lochore Cup King Country 38 - 12


+ National Championship  (NPC 1976-2005)

2005 Results

Sat 08 Oct 14:30 A Div2-NPC Marlborough 58 - 13
Sat 01 Oct 14:30 H Div2-NPC Manawatu 07 - 36
Sat 24 Sep 14:30 A Div2-NPC Nelson Bays 68 - 13
Sat 17 Sep 14:30 H Div2-NPC Poverty Bay 05 - 26
Sat 10 Sep 14:30 H Div2-NPC Wanganui 14 - 34
Sat 03 Sep 14:30 A Div2-NPC Hawkes Bay 79 - 00
Sat 27 Aug 14:30 H Div2-NPC Counties Manukau 06 - 53
Sat 13 Aug 14:30 A Div2-NPC North Otago 69 - 13
Wed 20 Jul 14:30 H Representative King Country 03 - 30

2004 Results

Sat 02 Oct 14:30 H Div2-NPC North Otago 20 - 28
Sat 18 Sep 14:30 A Div2-NPC Counties Manukau 39 - 10
Sat 11 Sep 14:30 H Div2-NPC Hawkes Bay 24 - 30
Sat 04 Sep 14:30 A Div2-NPC Wanganui 29 - 28
Sat 28 Aug 14:30 A Div2-NPC Thames Valley 07 - 56
Sat 21 Aug 14:30 H Div2-NPC Nelson Bays 12 - 31
Sat 14 Aug 14:30 A Div2-NPC Manawatu 24 - 13
Sat 07 Aug 14:30 H Div2-NPC Marlborough 20 - 21

2003 Results

Sat 11 Oct 14:30 H Div2-NPC Counties Manukau 14 - 30
Sat 04 Oct 14:30 A Div2-NPC North Otago 53 - 27
Sat 27 Sep 14:30 H Div2-NPC Mid Canterbury 51 - 16
Sat 20 Sep 14:30 A Div2-NPC Nelson Bays 47 - 12
Sat 13 Sep 14:30 H Div2-NPC Manawatu 08 - 17
Sat 06 Sep 14:30 H Div2-NPC Thames Valley 06 - 12
Sat 30 Aug 14:30 A Div2-NPC Marlborough 40 - 30
Sat 16 Aug 14:30 A Div2-NPC Hawkes Bay 27 - 20
Sat 09 Aug 14:30 A Representative Poverty Bay 14 - 17

2002 Results

Sat 05 Oct 14:30 H Div2-NPC Hawkes Bay 12 - 85
Sat 28 Sep 14:30 A Div2-NPC Mid Canterbury 19 - 38
Sat 21 Sep 14:30 A Div2-NPC Counties Manukau 38 - 39
Sat 14 Sep 14:30 H Div2-NPC Nelson Bays 10 - 19
Sat 07 Sep 14:30 H Div2-NPC Marlborough 08 - 73
Sat 31 Aug 14:30 A Div2-NPC Manawatu 35 - 27
Sat 24 Aug 14:30 A Div2-NPC Thames Valley 15 - 19
Sat 17 Aug 14:30 H Representative Poverty Bay 32 - 15
Fri 09 Aug 14:30 A Ranfurly Shield Canterbury 51 - 06
Wed 12 Jun 14:30 A Representative Bay of Plenty 26 - 36

2001 Results

Sun 21 Oct 14:30 A Div2-NPC(F) Hawkes Bay 30 - 27
Sun 14 Oct 14:30 H Div2-NPC(SF) Nelson Bays 21 - 12
Sat 06 Oct 14:30 A Div2-NPC Manawatu 22 - 24
Sat 29 Sep 14:30 H Div2-NPC Nelson Bays 13 - 18
Sat 22 Sep 14:30 A Representative Horowhenua-Kapiti 21 - 48
Sat 15 Sep 14:30 H Div2-NPC Marlborough 17 - 15
Sat 08 Sep 14:30 H Div2-NPC Mid Canterbury 27 - 09
Sat 01 Sep 14:30 A Div2-NPC Thames Valley 12 - 29
Sat 25 Aug 14:30 A Div2-NPC King Country 23 - 28
Sat 18 Aug 14:30 H Div2-NPC Wanganui 31 - 24
Sun 12 Aug 14:30 A Div2-NPC Hawkes Bay 36 - 30
Sat 04 Aug 14:30 A Representative Poverty Bay 10 - 54
Tue 26 Jun 14:30 H Representative Bay of Plenty 16 - 31

2000 Results

Sun 22 Oct 14:30 A Div3-NPC(F) North Otago 21 - 25
Sun 15 Oct 14:30 H Div3-NPC(SF) Wairarapa Bush 18 - 17
Sat 07 Oct 14:30 N Div3-NPC Horowhenua-Kapiti 31 - 30
Sat 30 Sep 14:30 H Div3-NPC West Coast 32 - 27
Sat 23 Sep 14:30 H Div3-NPC Wairarapa Bush 33 - 20
Sat 16 Sep 14:30 A Div3-NPC Poverty Bay 28 - 30
Sat 09 Sep 14:30 A Div3-NPC South Canterbury 12 - 06
Sat 02 Sep 14:30 A Div3-NPC Buller 12 - 44
Sat 26 Aug 14:30 A Div3-NPC North Otago 26 - 26
Sat 19 Aug 14:30 H Div3-NPC South Canterbury 20 - 14
Sat 05 Aug 14:30 A Representative Thames Valley 45 - 18

1999 Results

Sun 24 Oct 14:30 H Div3-NPC(F) Poverty Bay 18 - 15
Sun 17 Oct 14:30 A Div3-NPC(SF) Horowhenua-Kapiti 20 - 21
Sat 09 Oct 14:30 H Div3-NPC South Canterbury 18 - 06
Sat 02 Oct 14:30 H Div3-NPC Buller 74 - 08
Sat 25 Sep 14:30 A Div3-NPC Horowhenua-Kapiti 20 - 14
Sat 18 Sep 14:30 H Div3-NPC North Otago 30 - 09
Sat 11 Sep 14:30 H Div3-NPC Poverty Bay 10 - 15
Sat 04 Sep 14:30 A Div3-NPC Wairarapa Bush 15 - 31
Sat 28 Aug 14:30 A Div3-NPC West Coast 41 - 13
Sat 21 Aug 14:30 A Div3-NPC Buller 18 - 36
Thu 05 Aug 14:30 H Representative Thames Valley 15 - 34
Sun 20 Jun 14:30 A Representative Poverty Bay 38 - 07

1998 Results

Sat 10 Oct 14:30 A Div3-NPC South Canterbury 27 - 08
Sat 03 Oct 14:30 H Div3-NPC Mid Canterbury 05 - 31
Sat 26 Sep 14:30 A Div3-NPC North Otago 17 - 15
Sat 19 Sep 14:30 A Div3-NPC Poverty Bay 29 - 13
Sat 12 Sep 14:30 H Div3-NPC West Coast 35 - 15
Sat 05 Sep 14:30 H Div3-NPC Horowhenua-Kapiti 19 - 10
Sat 29 Aug 14:30 A Div3-NPC Buller 12 - 25
Sat 22 Aug 14:30 H Div3-NPC South Canterbury 29 - 23
Sun 14 Jun 14:30 H Representative Poverty Bay 00 - 72

1997 Results

Sat 11 Oct 14:30 H Div3-NPC Marlborough 22 - 48
Sat 04 Oct 14:30 A Div3-NPC West Coast 19 - 33
Sat 27 Sep 14:30 A Div3-NPC Mid Canterbury 26 - 18
Sat 20 Sep 14:30 H Div3-NPC North Otago 27 - 35
Sat 13 Sep 14:30 H Div3-NPC Poverty Bay 15 - 34
Sat 06 Sep 14:30 A Div3-NPC Horowhenua-Kapiti 15 - 15
Sat 30 Aug 14:30 H Div3-NPC Buller 27 - 13
Thu 14 Aug 14:30 H Representative Thames Valley 38 - 33
Tue 22 Jul 14:30 H Ranfurly Shield Auckland 06 - 115
Sun 13 Jul 14:30 H Representative Poverty Bay 27 - 25
Sat 31 May 14:30 H Representative King Country 03 - 65

1996 Results

Sun 13 Oct 14:30 A Div3-NPC North Otago 27 - 15
Sat 05 Oct 14:30 A Div3-NPC Marlborough 74 - 26
Sat 28 Sep 14:30 H Div3-NPC Horowhenua-Kapiti 21 - 24
Sat 21 Sep 14:30 H Div3-NPC Mid Canterbury 15 - 30
Sat 14 Sep 14:30 A Div3-NPC Poverty Bay 43 - 13
Sat 07 Sep 14:30 H Div3-NPC Wanganui 13 - 14
Sat 31 Aug 14:30 A Div3-NPC Buller 36 - 18
Sat 17 Aug 14:30 H Div3-NPC West Coast 10 - 24
Fri 24 May 14:30 A Representative Poverty Bay 30 - 11

1995 Results

Sat 30 Sep 14:30 A Div3-NPC Horowhenua-Kapiti 43 - 03
Sat 16 Sep 14:30 A Div3-NPC Wanganui 33 - 15
Sat 09 Sep 14:30 H Div3-NPC Buller 34 - 10
Sat 02 Sep 14:30 H Div3-NPC Poverty Bay 17 - 37
Sat 26 Aug 14:30 A Div3-NPC Thames Valley 57 - 31
Sat 19 Aug 14:30 H Div3-NPC Marlborough 18 - 19
Sat 12 Aug 14:30 H Div3-NPC North Otago 24 - 26
Sat 05 Aug 14:30 A Div3-NPC West Coast 19 - 05
Wed 17 May 14:30 H Representative Cook Islands 20 - 17
Sun 07 May 14:30 H Representative Poverty Bay 17 - 20

1994 Results

Sat 01 Oct 14:30 A Div3-NPC Marlborough 33 - 18
Sat 24 Sep 14:30 H Div3-NPC West Coast 30 - 18
Sat 17 Sep 14:30 A Div3-NPC Buller 26 - 13
Sat 03 Sep 14:30 H Div3-NPC Mid Canterbury 17 - 19
Sat 27 Aug 14:30 A Div3-NPC Poverty Bay 13 - 19
Sat 20 Aug 14:30 A Div3-NPC North Otago 48 - 29
Sat 13 Aug 14:30 H Div3-NPC Thames Valley 08 - 48
Wed 15 Jun 14:30 H Div3-NPC Wanganui 08 - 29
Sat 21 May 14:30 H Representative Fiji 06 - 62

1993 Results

Sat 02 Oct 14:30 A Representative Poverty Bay 53 - 31
Sat 25 Sep 14:30 H Div3-NPC Horowhenua-Kapiti 10 - 07
Sat 18 Sep 14:30 H Div3-NPC Buller 21 - 28
Sat 11 Sep 14:30 A Div3-NPC Thames Valley 49 - 05
Sat 04 Sep 14:30 H Div3-NPC Marlborough 20 - 22
Sat 28 Aug 14:30 A Div3-NPC Mid Canterbury 65 - 13
Wed 25 Aug 14:30 A Div3-NPC West Coast 09 - 14
Sat 21 Aug 14:30 H Div3-NPC North Otago 15 - 29
Sat 14 Aug 14:30 A Div3-NPC Wanganui 63 - 15
Sat 05 Jun 14:30 H Representative Poverty Bay 07 - 25

1992 Results

Sat 19 Sep 14:30 A Representative Poverty Bay 36 - 10
Wed 16 Sep 14:30 H Div3-NPC West Coast 72 - 03
Sat 12 Sep 14:30 H Div3-NPC Mid Canterbury 17 - 30
Sat 05 Sep 14:30 H Div3-NPC Wanganui 10 - 36
Tue 01 Sep 14:30 H Div3-NPC Nelson Bays 13 - 35
Tue 25 Aug 14:30 A Div3-NPC Marlborough 47 - 03
Sat 22 Aug 14:30 A Div3-NPC Buller 28 - 10
Wed 19 Aug 14:30 A Div3-NPC North Otago 18 - 20
Wed 05 Aug 14:30 A Div3-NPC Horowhenua-Kapiti 46 - 15
Sat 01 Aug 14:30 H Representative King Country 00 - 99
Sat 16 May 14:30 H Representative Poverty Bay 12 - 16

1991 Results

Tue 10 Sep 14:30 A Div3-NPC Mid Canterbury 43 - 07
Sat 07 Sep 14:30 A Div3-NPC South Canterbury 41 - 21
Sat 31 Aug 14:30 A Representative Poverty Bay 23 - 13
Wed 28 Aug 14:30 H Div3-NPC North Otago 20 - 17
Sat 24 Aug 14:30 H Div3-NPC Horowhenua-Kapiti 16 - 38
Sat 20 Jul 14:30 H Div3-NPC Buller 15 - 19
Sat 15 Jun 14:30 A Div3-NPC Nelson Bays 22 - 03
Thu 13 Jun 14:30 A Div3-NPC West Coast 27 - 18
Sat 01 Jun 14:30 H Representative Poverty Bay 24 - 03

1990 Results

Tue 11 Sep 14:30 H Div3-NPC South Canterbury 07 - 33
Sat 08 Sep 14:30 H Div3-NPC Nelson Bays 04 - 28
Sat 01 Sep 14:30 H Representative Poverty Bay 07 - 39
Tue 21 Aug 14:30 H Representative Manawatu 03 - 49
Sat 18 Aug 14:30 H Div3-NPC Thames Valley 04 - 42
Sat 11 Aug 14:30 A Div3-NPC North Otago 13 - 10
Wed 08 Aug 14:30 A Div3-NPC Buller 13 - 04
Sat 28 Jul 14:30 A Div3-NPC Horowhenua-Kapiti 16 - 03
Sat 19 May 14:30 A Representative Poverty Bay 46 - 06
Sat 12 May 14:30 H Div3-NPC West Coast 15 - 12

1989 Results

Sat 30 Sep 14:30 A Representative Poverty Bay 36 - 06
Sat 16 Sep 14:30 A Div3-NPC Wanganui 64 - 09
Sun 10 Sep 14:30 H Div3-NPC Buller 03 - 12
Wed 06 Sep 14:30 H Representative NZ Combined Services 19 - 21
Sat 26 Aug 14:30 H Div3-NPC North Otago 10 - 06
Sat 12 Aug 14:30 H Div3-NPC Horowhenua-Kapiti 15 - 42
Tue 04 Jul 14:30 A Div3-NPC Nelson Bays 20 - 06
Sun 02 Jul 14:30 A Div3-NPC West Coast 16 - 22
Thu 29 Jun 14:30 A Div3-NPC South Canterbury 43 - 03
Sat 03 Jun 14:30 H Representative Poverty Bay 03 - 22

1988 Results

Sat 24 Sep 14:30 H Div3-NPC Nelson Bays 19 - 20
Sat 17 Sep 14:30 H Div3-NPC West Coast 48 - 11
Sat 27 Aug 14:30 H Div3-NPC Wanganui 09 - 42
Sat 20 Aug 14:30 A Div3-NPC Horowhenua-Kapiti 06 - 11
Wed 03 Aug 14:30 H Div3-NPC Thames Valley 00 - 56
Sat 30 Jul 14:30 A Div3-NPC Buller 29 - 13
Wed 27 Jul 14:30 A Div3-NPC North Otago 27 - 15
Tue 12 Jul 14:30 H Representative Poverty Bay 12 - 13
Sat 04 Jun 14:30 A Representative Poverty Bay 19 - 12

1987 Results

Sat 19 Sep 14:30 A Div3-NPC Poverty Bay 28 - 06
Sat 12 Sep 14:30 A Div3-NPC Nelson Bays 23 - 10
Wed 09 Sep 14:30 A Div3-NPC West Coast 10 - 15
Sat 29 Aug 14:30 H Div3-NPC Buller 40 - 22
Wed 26 Aug 14:30 A Ranfurly Shield Auckland 72 - 00
Wed 12 Aug 14:30 H Div3-NPC North Otago 25 - 10
Sat 01 Aug 14:30 A Div3-NPC Thames Valley 15 - 06
Wed 15 Jul 14:30 H Representative