2017 Mitre10 Heartland Championship Draw

2017 Heartland Fixtures (results)- Click Date for details

Sat 03 Jun 14:30 A Anaru Skip Paenga Memorial Poverty Bay 38 - 23
Sat 12 Aug 13:30 A Pre-Season Eastern Bay of Plenty (EBOP) 15 - 15
Sat 26 Aug 14:30 H Heartland Championship Thames Valley 13 - 42
Sat 02 Sep 14:30 A Heartland Championship Wairarapa Bush 36 - 10
Sat 09 Sep 12:00 H Heartland Championship West Coast 19 - 32
Sat 16 Sep 14:30 A Heartland Championship Poverty Bay 35 - 15
Sat 23 Sep 14:30 A Heartland Championship Horowhenua-Kapiti 52 - 03
Sat 30 Sep 14:30 H Heartland Championship Buller 17 - 54
Sat 07 Oct 14:00 A Heartland Championship North Otago 57 - 14
Sat 14 Oct 14:30 H Heartland Championship South Canterbury 07 - 45


2017 Players

    Position PL
Tevita Ahoafi Scrumhalf 1
Placeholder Jordan Birch Winger 1
Placeholder Ryan Buchanan First Five 3
Daniel W. Knubley Hooker 6
Epeli Lotawa Winger 4
Fabyan Kahaki Scrumhalf 7
Te Peehi Fairlie Winger 8
Placeholder C.F.'Charlie' Harrison Scrumhalf 5
Hone Haerewa No.8, Winger 8
Jayden Milner Fullback, Winger 8
Parekura Lalaga No.8 7
Laman Davies Hooker 6
Lorne Boyce-Goldsmith Loose Forward 1
Manaia Nyman Loose Forward, Lock 7
Placeholder Ngatu.T.B.Mauheni Centre 1
Mike Chambers-Raroa Prop 6
Morgan Poi No.8 3
Neihana Ratahi-Brown Winger 5
Moana Nuku Hooker, Prop 5
Kareti Palmer Hooker 9
Kris Palmer Fullback, Winger 8
Placeholder Hayden Pardoe Lock 1
Placeholder Pati Lemapu Loose Forward 1
Patrick Allen Flanker 8
Pera Patrick Bishop Prop 6
Perrin Joseph Manuel Flanker, Hooker 6
Placeholder Harley.N.Phillips No.8 1
Placeholder Keelan Poi Fullback 4
Reg Namana Lock 1
Richard Green Loose Forward 5
Sailosi Vatubua Centre, Winger 7
Slade Tiopira First Five 5
Placeholder Tariao Stevenson Winger 1
Te Wehi Wright Centre 4
Tim J. Barbarich Flanker, Lock 6
Trent Proffit Flanker 3
Verdon R.M. Bartlett Utility Back 9
Rhys.T.T.K.Walker Lock 8
Kahutia Ward Winger 8
Placeholder Callan Whaitiri-White Lock 2
zPenalty Try 0


WEEK 9 – Semi Finals for Meads Cup and Lochore Cup
LOCHORE CUP SEMI FINALS
21 Oct 2.30pm 5th ranked team v 8th ranked team    
21 Oct 2.30pm 6th ranked team v 7th ranked team    
MEADS CUP SEMI FINALS
21 Oct 2.30pm Top ranked team v 4th ranked team    
21 Oct 2.30pm 2nd ranked team  v 3rd ranked team    
WEEK 10 – Finals for Meads Cup and Lochore Cup
LOCHORE CUP FINAL
*28 Oct TBC Winner Semi 1 v Winner Semi 2    
MEADS CUP FINAL
*28 Oct TBC Winner Semi 1 v Winner Semi 2    

*Date subject to Operational and Broadcasting logistics